Lądek-Zdrój – najstarsze polskie uzdrowisko

6 stycznia 2017

Lądek-Zdrój należy do najstarszych uzdrowisk w Polsce i wciąż jest także jednym z najpopularniejszych. Swoją renomę zawdzięcza nie tylko gorącym źródłom i leczniczemu klimatowi, ale także pięknemu położeniu w Sudetach, nad rzeką Białą Lądecką. Podreperowują tu swoje zdrowie osoby cierpiące na choroby reumatologiczne, neurologiczne, skórne, przechodzące rehabilitację narządów ruchu po urazach i operacjach. Pierwsza wzmianka o leczniczych kąpielach pochodzi z XIII wieku, a w roku 1498 powstało pierwsze sanatorium. Zakład Przyrodoleczniczy "Jerzy", bo taka jest dziś jego pełna nazwa, to najstarszy działający do dzisiaj uzdrowiskowy obiekt w Polsce. Okazały budynek zachował swój oryginalny XV-wieczny kształt przede wszystkim w dolnej kondygnacji, był bowiem wielokrotnie przebudowywany.

Najciekawszym budynkiem sanatoryjnym jest Zakład Leczniczy "Wojciech". Neobarokowy budynek na planie okręgu pod swoją kopułą kryje basen przeznaczony do leczniczych kąpieli w wodzie termalnej oraz otaczające go kabiny z wannami. Budowlę z XVII wieku otacza pięknie utrzymany Park Zdrojowy. Wewnątrz mieści się także pijalnia wód mineralnych oraz hotel – oprócz skorzystania z kuracji zalecanych przez lekarza, można tu również samodzielnie wykupić zabiegi dla zdrowia i urody albo zwyczajnie spędzić urlop w zdrowym klimacie i ciekawym otoczeniu. Lądek-Zdrój oferuje też inne sanatoria, ośrodki wypoczynkowe oraz noclegi w willach i hotelach (meteor-turystyka.pl).

Miasto posiada piękny Rynek ze starym ratuszem, sprzyjający spacerom – jako ciekawostkę można podać, że w Kotlinie Kłodzkiej plac położony na płaskim terenie nie jest wcale częstym widokiem. Neorenesansowy reprezentacyjny ratusz otaczają barokowe kamieniczki. Jak w wielu miastach jednym z głównych punktów centralnego miejsca jest pręgierz, gdzie dawniej kat wymierzał publiczne kary. Stoi on w tym miejscu – na szczęście od dawna nieużywany – od roku 1666. Po przeciwnej stronie zobaczyć możemy pomnik Trójcy Świętej, wykonany przez Michaela Klahra Starszego w latach 1739–1742. Figurę ufundował rajca miejski Johann Anton Reichel, jako wotum wdzięczności za uratowanie miasta przed pożarem w marcu 1739. Do najciekawszych, choć niepozornych na pierwszy rzut oka, pamiątek Lądka-Zdroju należy kamienny most św. Jana z barokową postacią postawioną na środku. W znanym od stuleci uzdrowisku podziwiać można także liczne zabytkowe wille i kamienice. Nie tylko na kuracjuszy, ale i zwykłych turystów czeka baza noclegowa i wiele ciekawych miejsc.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.