Leszno – miasto różnych wyznań chrześcijańskich

29 stycznia 2017

Latem do Leszna przybywają goście, którzy cenią sobie relaks w otoczeniu przyrody i zieleni. Nieopodal miasta czekają na nich liczne rezerwaty przyrody oraz dwa wspaniałe jeziora. Również miłośnicy sportów wodnych oraz turystyki pieszej docenią te malownicze okolice o znacznych walorach krajobrazowych. W centrum miasta na przyjezdnych czeka solidna baza noclegowa oraz mnogość zabytkowych budowli, takich jak chociażby trzy stare kościoły. Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: "noclegi Leszno", a otrzymamy wiele ofert proponowanych przez tutejsze hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne.

W XV wieku w Lesznie wybudowano świątynię św. Mikołaja, kŧórej obecny kształt nadano dopiero w XVIII wieku. Ten ceglany, otynkowany kościół niedawno został odrestaurowany. Główny element konstrukcji stanowią dwie wysokie wieże z trzema kondygnacjami. Fasadę wykończono w stylu barokowym, podobnie jak i wnętrze świątyni. W środku duże wrażenie robią ozdoby ze stiuku oraz kaplice i nagrobki sponsorów. Ołtarz na honorowym miejscu przedstawia portret Maryi wraz z Trójcą Świętą, strzeżony przez ustawione po bokach rzeźby Aarona, Mojżesza oraz aniołów. Warto również zwrócić uwagę na ozdobną ambonę.

W XVII wieku wybudowano kościół świętego Jana, należący wówczas do zboru Braci Czeskich. Z zewnątrz gmach wyróżnia się stylem gotyckim, natomiast w środku dominują dekoracje barokowe. Największą atrakcję świątyni stanowi umieszczona wewnątrz kapliczka grobowa zaprojektowana przez Pompeo Ferrariego – tego samego architekta z Włoch, który projektował również leski ratusz. W zewnętrzne ściany świątyni wmurowano nagrobne płyty niektórych uczestników wspólnoty.

Pompeo Ferrari stworzył także projekt luterańskiego kościoła, który również szczyci się tablicami pamiątkowymi wmurowanymi w ściany gmachu. Wokół świątyni działa cmentarz, w którym ciekawostkę stanowi lapidarium zbudowane z obelisków, rzeźb i płyt nagrobnych. Wewnątrz najciekawszym elementem okaże się stiukowy ołtarz, bogato udekorowany kolumnami, wazonikami i gzymsami.

Goście, którzy spędzają w tym mieście noclegi, z pewnością docenią Leszno. Oprócz pięknych jezior otaczających miasto oraz licznych rezerwatów przyrody, na miejscu czekają na nich muzea, kamienice i inne zabytkowe budowle. Do najciekawszych z nich zaliczają się trzy kościoły różnych wyznań chrześcijańskich. W świątyniach protestanckich można podejrzeć ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne, polegające na wmurowaniu w ściany budynków płyt nagrobnych oraz pamiątkowych.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.