Sielpia Wielka, miejsce na wspaniałą wycieczkę

23 stycznia 2017

Sielpia Wielka jest niezwykle malowniczą wsią, położoną w województwie świętokrzyskim. W przeszłości należała ona do województwa kieleckiego. Sielpia Wielka jest wsią niezwykle popularną w regionie, stanowi bowiem największy ośrodek turystyczny i wczasowy w całym województwie. Znajduje się tutaj mnóstwo ośrodków wypoczynkowych, oferujących turystom liczne i niedrogie noclegi. Sielpia Wielka jest wsią położoną nad rzeką Czarna Konecka, stanowiącą dopływ Pilicy.

Popularną atrakcją regionu jest powstały tutaj w latach 60. XX wieku zalew, pełniący dzisiaj funkcje rekreacyjne. Ma on powierzchnię aż 67 hektarów i zapewnia turystom liczne atrakcje wodne, a także miejsce wprost idealne do odpoczynku i relaksu na łonie natury. Dużą popularnością cieszą się tutejsze szlaki turystyczne, z których najbardziej znany jest szlak niebieski oraz czerwony. Swój początek ma tutaj również znany szlak rowerowy.

W Sielpi Wielkiej nie brakuje również cennych zabytków. Należy do nich między innymi zespół walcowni pudlingarni. Dzisiaj mieści się tutaj Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego, który jest filią Muzeum Techniki w Warszawie. Zabudowania pochodzą z lat 1835-1841 i są dzisiaj niezwykle cennym i atrakcyjnym zabytkiem. Najchętniej oglądane jest tutaj ogromne koło wodne o spektakularnej średnicy, sięgającej aż 9m. Koło to napędzało zakład. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie w tym zakładzie po raz pierwszy w Królestwie Polskim pojawiła się turbina wodna. Miało to miejsce w roku 1843. Muzeum mieści się tutaj już od czasów poprzedzających II wojnę światową, zakład zamknięto bowiem w roku 1921. W 1962 roku muzeum zostało odnowione i wzbogacone o nowe eksponaty z Zagłębia Staropolskiego. W czasie wojny większość wyposażenia rozkradziono, zachował się jednak cenny układ napędowy, który dzisiaj stanowi nie lada atrakcję dla każdego miłośnika techniki.

Sielpia Wielka stanowi niezwykle cenny i atrakcyjny obszar turystyczny. Szeroka baza noclegowa i wspaniałe atrakcje, a także bliskość natury i mnóstwo zieleni sprawiają, że miejsce to jest wprost idealne na odpoczynek i spędzenie miłych chwil z rodziną bądź przyjaciółmi. Wystarczy, że w wyszukiwarkę internetową wpiszesz hasło: "noclegi Sielpia Wielka", a będziesz mógł zarezerwować komfortowe noclegi. Nie czekaj, przyjedź do Sielpi Wielkiej już dzisiaj i poczuj ten wspaniały klimat na własnej skórze. Na pewno będziesz zachwycony i chętnie będziesz tutaj wracał w wolnych chwilach.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.