Zabytki sakralne w Gorlicach i okolicznych miastach

1 kwietnia 2017

Każdy chociaż raz powinien znaleźć się w pewnych miejscach w Polsce. Z pewnością zaliczymy do nich Hel [zobacz w katalogu Bloga], Kraków, Zakopane czy Warszawę. Ale czy mniej popularne miejscowości nie zasługują na naszą uwagę?

Gorlice to piękne i duże miasto, o historii sięgającej połowy XIV wieku. Położone jest ono wśród wzgórz Beskidu Gorlickiego oraz Beskidu Niskiego. Razem sprawia to, że jest popularnym kierunkiem dla turystów, zwłaszcza tych, którzy lubią połączyć wypoczynek na łonie przyrody z atrakcjami, jakie oferują duże miasta.

Po powrocie z górskiego szlaku możemy wybrać się na spacer wśród zabytkowych budynków. Jednak zanim wybierzemy się na wycieczkę, warto pomyśleć o tym, gdzie będziemy spać. Na szczęście tutejsza baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta [o czym można się przekonać w katalogu Meteora]. Gorlice oferują noclegi nie tylko w hotelach, ale także wielu prywatnych kwaterach, pensjonatach czy willach. Każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Po zwiedzaniu można się udać do którejś z restauracji albo kawiarni i miło spędzić czas.

Będąc w Gorlicach, zazwyczaj zaczyna się poznawanie zabytków od tutejszego rynku, ratusza oraz miejskiego deptaka. Ale warto zwrócić uwagę także na tutejsze świątynie. W Gorlicach znajduje się duża i pięknie zdobiona bazylika mniejsza, czyli kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny [zobacz w katalogu Strony]. Powstał on w latach 1875-90 w stylu neorenesansowym. Ucierpiał w czasie I wojny światowej, ale na szczęście zdecydowano się na jego odbudowę. We wnętrzach znajdują się liczne figury, obrazy i inne elementy zabytkowego wyposażenia.

Warto odwiedzić także inne miejscowości, położone niedaleko, gdzie można oglądać piękne, zabytkowe kościoły. Dobrym przykładem może być kościół pw. Świętego Józefa w Sękowej. Powstał on w stylu neogotyckim pod koniec XIX stulecia. Jest to trzynawowa, duża świątynia, która od zachodu posiada wysoką wieżę.

Innym ciekawym obiektem jest jednonawowy kościół pw. Świętej Anny, znajdujący się w Bieczu. Powstał on w połowie XVII stulecia i należy obecnie do zakonu franciszkanów. W kościele znajdują się liczne ciekawe rzeźby oraz obrazy. W klasztorze przechowywane jest ponad 2000 ksiąg o dużej wartości historycznej. Kościół oraz klasztor otoczone są przez wysoki mur.

Gorlice oraz okoliczne miasta mają bogatą historię związaną nie tylko z przemysłem naftowym, ale także mniejszościami narodowymi i religijnymi. Były to także ważne ośrodki polityczne i handlowe, o dużym znaczeniu dla kształtowania się całego kraju. Po tej bogatej historii pozostało do dzisiaj wiele interesujących obiektów.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.